Poznáme výsledky 32. ročníka súťaže J. Braneckého

Poznáme výsledky 32. ročníka súťaže J. Braneckého

V trenčianskej knižnici vyhodnotili ďalší ročník celoslovenskej literárnej súťaže Jozefa Braneckého "Studňa sa tajne s dažďom zhovára". Aj tentokrát putujú ocenenia aj za hranice Slovenska.

Do 32. ročníka literárnej súťaže poslalo svoje diela 87 autorov, z toho 28 mužov a 59 žien, pričom celkový počet súťažných príspevkov dosiahol 221. Zo 40-tich ocenení putujú tri do Českej republiky.

Tajomníčka odbočky Spolku slovenských spisovateľov Trenčianskeho kraja Margita Ivaničková ako porotkyňa súťaže skonštatovala: 
"Na margo tematického zamerania rada konštatujem, že sa vo vašich autorských príspevkoch objavili aj pôvabné texty a motívy vzájomnej náklonnosti, lásky a humorného nadhľadu na deje každodenného života. Rozčesnutosť spoločnosti sa však bez idealizovania vyskytuje aj vo vašej literárnej reflexii. Tak to má byť, umelecky spracovať aj ťažké existenciálne témy a spoločensky všadeprítomný podvod. Verím, že nastanú aj časy, kedy tieto témy nebudú väčšinové a budeme sa môcť tešiť z bežných ľudských príbehov pokojného života, ktorý sa vytratil z médií, sociálnych sietí obzvlášť; to však neznamená, že vymizol z medziľudských vzťahov."

"Zvláštnym znamením 32. ročníka našej súťaže bola skutočnosť, že účastníci súťaže vo vekovej kategórii dospelých, teda od 20 rokov bez obmedzenia veku, počtom pomerne vysoko prevýšili mladých. Je to dôkaz toho, že literárna súťaž Jozefa Braneckého v Trenčíne už široko zarezonovala na celom Slovensku, a sólovo aj za jeho hranicami. Dobrým znamením je aj skutočnosť, že príspevky viacerých autorov majú už nespornú publikovateľnú úroveň nielen v oficiálnych celoštátnych i regionálnych periodikách, ale dozreli už aj na úroveň samostatných knižných publikácií. S týmto poznaním korešponduje aj fakt, že niektorí viacnásobní účastníci súťaže evidentne literárno-umelecky dozreli. Do veľkej miery sa to týka aj tematickej kategórie „Žena za zrkadlom“. Sú to zrelé, umelecky presvedčivé výpovede o praktickom i emocionálnom živote súčasných žien, ale aj o významných ženách našej nedávnej minulosti." uviedol okrem iného predseda poroty Jaroslav Rezník.

Tohtoročné vyhodnotenie bolo spestrené exkluzívnym sprievodným hudobno-speváckym vystúpením v tradičnom ľudovom štýle, v ktorom popri speve zazneli aj tóny fujary trombity a ďalších hudobných nástrojov.

Práce laureátov súťaže spolu s literátmi, ktorí zareagovali na vybranú tematickú oblasť, sú uverejnené v zborníku ŽENY ZA ZRKADLOM, ktorý je dostupný v Digitálnom fonde Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne.

Ženy za zrkadlom (zborník tematických a ocenených prác)

Literárna súťaž Jozefa Braneckého bola pôvodne určená len pre stredoškolákov, v súčasnosti je otvorená všetkým priaznivcom literárnej tvorby. Vznikla pred 31 rokmi na pôde Miestneho odboru Matice slovenskej v Trenčíne. Zastrešuje ju Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne s Miestnym odborom Matice slovenskej v Trenčíne, Trenčianskym samosprávnym krajom, Odbočkou Spolku slovenských spisovateľov Trenčianskeho kraja a Mestom Trenčín. Súťaž má poetický názov – Studňa sa tajne s dažďom zhovára. Práve studňa z Trenčianskeho hradu symbolizuje vodu, bez ktorej neexistuje život a nevyschne vďaka dažďovým kvapkám v podobe literárnych talentov. Súťaž je venovaná pamiatke literáta, historika, spisovateľa a pedagóga, ktorý v Trenčíne strávil významnú časť svojho života.

Odbornej porote predsedá bez jedinej výnimky už tri desaťročia básnik Jaroslav Rezník, práce hodnotili ďalší členovia poroty - Margita Ivaničková, Janka Poláková a Juraj Oravec.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA 32. ROČNÍKA LITERÁRNEJ SÚŤAŽE JOZEFA BRANECKÉHO "STUDŇA SA TAJNE S DAŽĎOM ZHOVÁRA" (PDF)

Fotogaléria

20 fotografií