Privítame liečiteľa i odchovanca Detského mestečka
Na prelome februára a marca zavíta do knižnice ďalšia zaujímavá dvojica hostí. Samoliečebný pud popísaný v rovnomennej knihe najprv 27. 2. predstaví bádateľ, liečiteľ, držiteľ patentu na masážnu pomôcku pre hĺbkovú masáž Štefan Zakuťanský. V utorok, 4. marca, priblíži históriu a súčasnosť Detského mestečka Trenčín – Zlatovce odchovanec DM Branislav Ladický v rámci prezentácie svojej knihy Rodinné príbehy bez rodín.
"Sebestačnosť v samoliečbe živočícha príroda zabezpečila tak, že mu zakódovala do génov samoliečebný pud. Samoliečebný pud je vyšší princíp, on zastrešuje samoliečbu. Vďaka samoliečebnému pudu vlastní každý živočích ako keby vlastné zdravotníctvo. Tento pud neslúži len na prevenciu (zastavenie choroby), ale aj na represívu (liečenie) už rozvinutej choroby. Toto je hlavný význam existencie samoliečebného pudu,“ pripomína autor knihy Samoliečebný pud (Samoliečba zápalových ochorení) Štefan Zakuťanský.
Kniha B. Ladického Rodinné príbehy bez rodín bola zostavená pri príležitosti 40. výročia Detského mestečka na základe autentických výpovedí odchovancov, vychovávateľov a ďalších zainteresovaných ľudí. Ide o knihu výpovedí detí o časti ich života, ktorú prežili v Detskom mestečku Zlatovce. Knihu o tom, čo všetko im do života dalo, ale i o pocitoch krivdy, bolestiach i hneve, keď po "transformácii" zariadenia prišli o svoj domov a o "svojich" ľudí. Je to aj kniha o dvoch skupinách dospelých. Na jednej strane o tých, ktorí tam s deťmi žili vo svojich rodinách i o tých, ktorí s Detským mestečkom nejako spolupracovali, na druhej strane nepriamo i o tých, ktorí sa rozhodli Detské mestečko zrušiť.
Účasť na prezentácii knihy B. Ladického prisľúbili viaceré osobnosti: doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD. (viac ako 20 rokov pracoval v oblasti inštitucionálnej náhradnej výchovy ako liečebnýpedagóg, vychovávateľ a riaditeľ), prof. Juraj Hatrík (hudobný skladateľ a pedagóg. Pôsobil v Hudobnom fonde v Bratislave, kde sa venoval najmä organizovaniu a moderovaniu prehrávok s diskusiou v Klube skladateľov a stretnutí s hudbou v stredisku Hudba a mládež), PaedDr. Eva Čunderlíková, PhD. (muzikologička a hudobná pedagogička, Detské mestečko navštevovala pravidelne od roku 1978 ako spolupracovníčka Juraja Hatríka), PhDr. Vladimír Vachalík, CSc. (bývalý riaditeľ Detského mestečka).
Uvedené knihy zakrátko nájdete aj vo fonde trenčianskej knižnice.
Na podujatia vás srdečne pozývame, vstup je voľný!