Trenčianska knižnica si pripomína 90. výročie vzniku

Trenčianska knižnica si pripomína 90. výročie vzniku

„14. februára bude slávnostné otvorenie obecnej knižnice v štátnej ľudovej škole, kde je umiestnená. Má 400 zväzkov, z ktorých 200 a skriňu poslal referát školstva a 200 zaobstaralo mesto od Slovenskej Matice,“ informoval týždenník Trenčan v roku 1925. Investícia sa vyplatila. Trenčianska knižnica slúži verejnosti aj po 90 rokoch.

Prečítajte si zborník Vinše nad zlato s vyjadreniami osobností kultúrneho života k 90. narodeninám trenčianskej knižnice

Prvým riaditeľom bol mestský archivár
Novodobá trenčianska knižnica vzišla z tradície historických knižníc v slobodnom kráľovskom meste pod hradom Matúša Čáka. Počas 90 rokov šesťkrát menila domovskú adresu. Z ľudovej školy sa postupne sťahovala do prístavby okresného úradu, starej železničnej stanice, prvej samostatnej knižničnej budovy na Jaselskej ulici, bývalého ONV až po dnešné sídlo na Hasičskej ulici. Za ten čas ju viedlo šestnásť riaditeľov. Prvým bol archivár Adam Vutšák. Od februára 1945 zostala pár mesiacov bez činnosti, priestory uvoľnila na ubytovanie ľudí utekajúcich pred frontom. Výsadné postavenie získala začiatkom sedemdesiatych rokov v dôsledku preorganizovania na krajskú knižnicu pre knižnice Západoslovenského kraja. Od roku 2002 nosí v názve bernolákovsky orientovaného národovca Michala Rešetku. V súčasnosti má knižnica v Trenčíne šesť pracovísk, otvorená je denne okrem nedele a popri základných knižnično-informačných službách organizuje množstvo kultúrno-spoločenských podujatí pre deti i dospelých. Knižničný fond obsahuje 225 tisíc zväzkov vrátane 301 titulov periodík. Ročne ju navštívi 9 tisíc registrovaných čitateľov.

Pokračovanie článku pod obrázkom

90 rokov trenčianskej knižnice

Čím by bolo ľudstvo bez knižníc?
Po 35 rokoch existencie knižnica zarezonovala aj na stránkach ďalšieho regionálneho média. „Spolupracovníkom redakcie sa od zlatých šesťdesiatych stal riaditeľ knižnice Juraj Gönci. Keďže dôverne poznal špecifikum novinárskej tvorby a redakčných organizačných procesov, bol pri skvalitňovaný obsahovej i grafickej úrovne Trenčianskych novín dvojnásobne užitočný,“ spomína dlhoročný šéfredaktor okresného týždenníka Štefan Šicko. Podľa neho čitateľská verejnosť vysoko oceňovala, že redakcia nezanedbávala oblasť kultúry.
Ako poznamenal spisovateľ Rudolf Dobiáš, šesťdesiate roky boli pre literatúru žičlivé, no po auguste 1968 to so žičlivosťou išlo dolu kopcom. Vyradeným knihám v knižniciach ustlali v pivničných priestoroch. „Napriek tomu, že Verejná knižnica Michala Rešetku oslavuje deväťdesiatku, stále je to svieža a príťažlivá pani, ktorá pribrala na dôležitosti. Veď čím by bolo ľudstvo bez knižníc? V nich je ukrytá pamäť sveta, sú pokladnicou ľudského poznania, miestom, kam sa ideme stretnúť s priateľmi, ktorí na nás, ba aj na naše deti trpezlivo čakajú v regáloch. Síce dnes by sme si mohli priateľa nájsť aj na nejakom webe, ale povedzte: nechýbal by vám dotyk neraz nedočkavo roztrasených prstov s knihou?“ zamyslel sa Dobiáš, ktorý v trenčianskej knižnici pred 18 rokmi zakladal Literárny klub Omega.
Oslavujte s knižnicou a budete odmenení
Deväťdesiate výročie založenia si knižnica pripomenula 16. februára na pôde zriaďovateľa – Trenčianskeho samosprávneho kraja. Slávnostný program obohatili multimediálne ukážky z jej histórie a činnosti, odovzdanie ďakovných listov bývalým riaditeľom a tiež príhovory predstaviteľov slovenskej knihovníckej obce. Organizátori nezabudli ani na najstaršiu knihovníčku Margitu Beňovú či najstaršieho aktívneho čitateľa, 95-ročného Jozefa Mešťánka. „Chceme vzdať úctu ľuďom, ktorí knižnici obetovali kus srdca. Rovnako však ďakujeme aj čitateľom. Bez nich by naša práca nemala zmysel. Posúvajú nás vpred,“ vysvetlila Gabriela Krokvičková, poverená riadením Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne.
Súčasťou podujatia bola prezentácia zborníka Vinše nad zlato. Ako priblížil zostavovateľ Peter Martinák, vydanie malo za cieľ podeliť sa s umeleckými darčekmi osobností kultúrneho života, zároveň vyslať signál, že knižnica nie je len o knihách, že má mnoho priateľov a aj po deväťdesiatich rokoch dokáže reagovať na aktuálne trendy a spoločenské témy.
Výročie knižnice neskončilo jednorazovou akciou. Na čitateľov čaká viacero sprievodných aktivít a atraktívnych výhod počas celého roka. Počnúc tematickou výstavou v priestoroch na Hasičskej i Jaselskej ulici a registračným poplatkom zdarma pre všetkých, ktorí vo februári 2015 oslávili okrúhle životné jubileum.

 Jubilantka (knižnica) odmení jubilantov (čitateľov)

Fotogaléria

15 fotografií