V Trenčíne obnovili jeden zo štúrovských atribútov
V januári 2015 sme verejnosti predstavili zborník Ľudovít Štúr mojimi očami, zostavený z príspevkov amatérskych literátov. Prezentácia publikácie odštartovala sériu podujatí v Roku Ľudovíta Štúra pri príležitosti dvojstého výročia jeho narodenia. V kapitole "Štúrovské atribúty v Trenčíne" sme upriamili pozornosť aj na schátraný hrob Anny Štúrovej, rod. Michalcovej (1790–1853). Miesto posledného odpočinku Štúrovej matky obnovili po 83 rokoch.
Predstavitelia Matice slovenskej, Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), samospráv, spoločenských organizácií a obyvatelia Trenčína si 25. augusta 2015 na Evanjelickom cintoríne v Trenčíne pietnou spomienkou pripomenuli matku Ľudovíta Štúra Annu Štúrovú, rodenú Michalcovú. Od jej úmrtia v ten deň uplynulo 162 rokov. Ako informovala poverená vedúca oddelenia kultúry Trenčianskeho samosprávneho kraja Miroslava Mazánová, s myšlienkou obnovenia hrobu matky Ľudovíta Štúra prišiel Miestny odbor Matice slovenskej v Trenčíne, podľa ktorého by to mohla byť jedna z aktivít v rámci Roku Ľudovíta Štúra.
Podľa predsedníčky MO Matice slovenskej v Trenčíne Jany Polákovej hrob Anny Štúrovej zrenovovala naposledy v roku 1932 Živena a po takmer storočí bol schátraný. "Keď sme boli pri hrobe v januári pri príležitosti narodenia Anny Štúrovej, boli sme nemilo prekvapení, v akom je hrob stave. Od roku 1932 sa na ňom nič nespravilo. To ma podnietilo k tomu, aby som iniciovala obnovenie hrobu matky Ľudovíta Štúra," povedala Poláková. Ako dodala, celková suma na obnovu sa pohybovala na úrovni 1300 eur, finančne na ňu prispeli Trenčiansky samosprávny kraj, Matica slovenská, Slovenská národná strana a niekoľko ďalších sponzorov. "Hrob sa už nakláňal, prepadal, a tak potreboval radikálnu opravu," uzavrela predsedníčka trenčianskej Matice slovenskej.
Pietnej spomienky sa zúčastnil politik Jaroslav Paška aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. "Chcel by som všetkým poďakovať a zdôrazniť, že starostlivosť o príslušníkov rodiny Štúrovej, ale aj iných významných rodov, je veľmi dôležitá, lebo z týchto našich velikánov robí normálnych ľudí, ktorí mali svoje mamičky, otcov a príbuzných," pripomenul Tkáč.
Anna Štúrová žila s manželom Samuelom Štúrom v Uhrovci až do jeho smrti v roku 1851. Potom musela uvoľniť učiteľský byt pre nového učiteľa a presťahovala sa k príbuzným do Trenčína. Bývala na predmestí spolu s dcérou Karolínou. Zomrela 25. augusta 1853 vo veku nedožitých 63 rokov, pochovali ju o dva dni neskôr na starom evanjelickom cintoríne v Trenčíne.
Pôvodný hrob Anny Štúrovej
Margita Ivaničková, TASR, PM (foto: archív VKMR)