Knihy svietia na cestu z krízy. Čo dnes čítajú literáti?
Spisovatelia v období korony obmedzili osobné kontakty. Ich diskusie v knižniciach chýbajú jednej i druhej strane. Plán s kultúrnymi podujatiami sme museli meniť aj vo VKMR.
Zisťovali sme, aké miesto zastáva kniha počas pandémie, po ktorých tituloch siahli literáti a osobnosti s väzbami na náš región a čo vystihuje ich dni v "núdzovom režime". Napríklad Jozef Banáš začína deň ľadovým kúpeľom, Zuzana Mišáková tvorí do šuplíka, Margita Ivaničková dokazuje, že s knihou človek nikdy nie je sám...
Anton Baláž – prozaik, scenárista, dramatik, publicista
Keď sme na myjavských kopaniciach začali nosiť rúška, začítal som sa do "Denníkov Alberta Škarvana" (kniha má takmer 500 strán, vyšla koncom roku 2019 v Slovenskej národnej knižnici v Martine), neprávom zabúdaného národovca, lekára, ktorý odmietol slúžiť v c.k. armáde, za čo mu odobrali lekársky diplom a musel sa podrobiť psychiatrickému liečeniu.
Pre nás je život na malej dedine oveľa fyzicky i psychicky znesiteľnejší aj bezpečnejší, zároveň aj sem dolieha, hoci len cez média, tá veľká nepohoda, v ktorej sa ocitol celý svet.
Milan Stano – výtvarník, vydavateľ časopisu Kocúrkovo
Všetci naokolo vieme, že sme ohrození a bojíme sa. A proti strachu je humor ako stvorený. Humor ľudí zbližuje. Hneď so vznikom pandémie začali na túto tému vznikať anekdoty. Vnímam ako povinnosť odľahčiť ťaživú náladu v spoločnosti a rozosmiať ľudí, hoci aj cez slzy. K našim zatvoreným dverám na domoch a bytoch by sme totiž mali otvoriť svoje okná pre ľudskosť, spolupatričnosť a optimizmus. Ako bonus pridávam pandemickú poučku: "Mali sme sa naučiť žiť a nie šiť!"
Barbora Kardošová – scenáristka, dramaturgička
Môj deň je teraz takmer od rána do večera venovaný knižkám a ich rôznym podobám. Pri šúpaní mrkvy a kalerábu do polievky počúvam Nesbovu kriminálku "Nôž". Výborná detektívka, odporúčam. Okrem toho čítam knižky pre deti – ako prípravu na audio-nahrávania. Počúvam čerstvo sfinalizované "Opice z našej police", tie sme stihli nahrať so Zuzkou Kronerovou ešte pred koronou. Je to veselá knižka, teším sa ako ju decká aj rodičia budú spolu počúvať!
Keďže mám aj svoj booklub, museli sme prejsť na režim online video call system. Zhodli sme sa, že žiadnu depku teraz čítať nemôžeme, musí to byť niečo veselé a najlepšie aj s presahom na dnešnú situáciu a vybrali sme audioknihu - aj vďaka najrýchlejšiemu spôsobu dodania a zároveň možnosti variť, prať a upratovať a pritom čítať počúvaním. Odporúčam všetkým geniálnu knihu o Apokalypse očami Terryho Pratchetta a Neila Gaimana "Dobrá znamení". Kto pozná Pratchetta vie, že o humor a veselé filozofické úvahy nebude núdza. Je to inteligentná zábava, pri ktorej prestanete aspoň na chvíľu brať vážne aj tie najhoršie správy. A to je jediná cesta, ako to v psychickom zdraví ustáť až do konca karantény, myslím.
Jozef Banáš – prozaik, autor viacerých bestsellerov
Môj životný spôsob v čase korony je, okrem stretnutí s priateľmi, novinármi či čitateľmi, navlas rovnaký ako v čase normálnom. Každý deň športujem, pracujem v záhrade a samozrejme píšem. Vstávam ráno o piatej, dám si ľadový kúpeľ v sude v záhrade. Práve som dokončil poslednú verziu románu "Nádherná smrť v Altaji" s dvomi hlavnými hrdinami – Slovákom a altajským šamanom Četom. Čítam odbornú literatúru, na stolíku mám dva životopisné romány Stefana Zweiga: "Magellan" a "Joseph Fouché". Čítať životopisy inšpiratívnych osobností je skvelé dobíjanie pozitívnej energie najmä v časoch, aké prežívame teraz.
Antonia Dvoranová – cestovateľka, pedagogička
Mňa asi viacerí poznajú kvôli tomu, že rada cestujem. Tak som sa vrhla na túto tematiku. Dočítala som knihu od Marcela Drlíka "Český lekár v srdci Afriky". Popisuje nielen rok jeho dobrovoľníckej činnosti v Stredoafrickej republike, ale aj život domorodého obyvateľstva. Napriek ťažkostiam, ktoré musia denne prekonávať, sú plní optimizmu a nádeje. A to by sa teraz hodilo aj pre nás. Počas učenia na diaľku som k žiakom začala pristupovať inak, viac ich chápem. Dá sa povedať, že pandémia urobila školskú reformu v oveľa kratšom čase, ako všetky predchádzajúce vlády...
Marta Gergelyová - spisovateľka, prekladateľka
Veľmi rada ponúknem tipy na dve knižky, ktoré som nedávno čítala v angličtine a ktoré ma veľmi zaujali. Sú to: C. J. Sansom: "Dissolution" a S. J. Parris: "Heresy". Pokiaľ ide o moje prekladové knižky fikcie, širokej verejnosti vrele odporúčam knižku od Charlesa Martina: "When Crickets Cry" (Keď cvrčky plačú).
Silvia Havelková – autorka literatúry pre deti, kronikárka
Mne najviac chýba bod, na ktorý by som sa tešila. Teraz sa bojím tešiť, lebo žiaden termín nemusí byť istý. Napriek tomu patrím k šťastlivcom, ktorí prežívajú krízu lepšie. Chodím do práce, individuálne so psíkom do prírody, som v záhradke, takmer každý deň cvičím s dcérou zumbu. Každý by si však mal nájsť nejakú výzvu, ku ktorej sa práve teraz môže odhodlať. A, ako sa povie, postaviť sa k nej čelom. Konkrétne ja som sa naučila piecť chlieb. Momentálne čítam knihu "Dejiny značiek".
Zuzana Mišáková – herečka, moderátorka, producentka
Nemožnosť vystupovať v divadle mňa osobne tiež veľmi zasiahla – nielen ekonomicky, ale aj psychicky. Venujem sa teraz tvorbe do šuplíka s nádejou, že raz uzrie svetlo sveta aj na divadelných doskách. Tiež budeme s kolegami z knižnice hľadať spôsoby, ako pokračovať v talkšou Povedz mi, čo čítaš. Má za sebou tri sezóny a nechceme dovoliť korone, aby nám ju vzala. Čitateľom odporúčam svetový bestseller od E. H. Gombricha "Príbeh umenia", ktorý je považovaný za jednu z najlepších kníh o umení vôbec.
Gabriela Krokvičková - riaditeľka VKMR
Počas mimoriadnej situácie a z nej vyplývajúcich opatrení, ktoré sme museli prijať, som si zatiaľ našla čas na čítanie dvoch kníh - "Smrť vo Viedni" od Daniela Silvu a "Lovci monster s.r.o." od Larryho Correia. V danom období som nehľadala náročné čítanie, skôr išlo o odreagovanie a spríjemnenie si aj tak náročného obdobia, ktoré všetci momentálne zažívame.
Sylvia Fabová - vedúca knižnično-informačných služieb VKMR
Čítam rôzne žánre, niektorým sa aj vyhýbam a niektorých autorov, ktorí ma pred pár rokmi úplne očarili, by som dnes už nečítala. Zatiaľ splnili všetky moje čitateľské očakávania knihy z edície "Prekliati reportéri". Sú to literárne spracované reportáže o rôznych historických udalostiach, krajinách, národnostiach, konfliktoch. Vyhovuje mi spôsob, akým autori spracujú a podajú tému čitateľovi a ešte viac ma baví, keď si musím niektoré súvislosti dohľadať na internete, lebo je to pre mňa natoľko zaujímavé, že informácie v knihe mi nestačia. Dobrá kniha je pre mňa vtedy, keď mi je ľúto, že sa už končí. Prajem si, aby čitatelia v našej knižnici našli čo najviac takých kníh a aby to bolo čím skôr...!
Jaroslav Baška - predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja
Dovolím si tvrdiť, že súčasná situácia nám všetkým zmenila poradie priorít a prinútila nás zastaviť šialené tempo, v ktorom sme žili. Mnohí z nás si v tejto situácii našli čas aj na literatúru a knihy, ktoré sme mali v pláne prečítať už dávno, no akosi na ne nebol čas.
Priznám sa, že patrím tiež do tejto skupiny ľudí. Uplynulé sviatočné dni som však využil na to, aby som si prečítal knihu o Najväčšom Slovákovi – generálovi M. R. Štefánikovi, rodákovi z Košarísk. Kniha "Prebijem sa! - Štefánik. Muž železnej vôle" vyšla síce už pred dvoma rokmi, ale pracovné povinnosti mi, žiaľ, neumožnili zahryznúť sa do pútavého príbehu o životnom diele malého košarišského chlapca, pre ktorého nič nebolo nemožné. Túžba spoznať život nášho rodáka sa sformovala pod vplyvom celonárodných osláv k 100. výročiu tragického úmrtia Štefánika, ktoré sa uskutočnili v máji minulého roka v rámci Roku M. R. Štefánika. Ten slovenská vláda vyhlásila ešte vo februári 2019, tento rok ho ukončí 140. výročie jeho narodenia. Prečo som siahol práve po tejto knihe? Publikácia, ktorú mi odporučili aj viacerí známi, prináša komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť a jeho životný príbeh. Zanechá vo vás silný odkaz, pretože ponúka informácie, ktoré nenájdete v učebniciach a preto si myslím, že je vhodná aj pre mladých čitateľov.
Vďaka prečítaniu tejto knihy si na nové poznatky spomeniem vždy, keď budem prechádzať okolo Štefánikovej busty vo vestibule župného úradu, ktorú sme spolu s bustami Štúra, Hurbana a Dubčeka osadili v priestoroch úradu v máji 2019.
Pokiaľ ide o otázku, čo najlepšie vystihuje moje súčasné dni „v núdzovom režime“ počas pandémie koronavírusu, tak popri každodennom rozhodovaní a prijímaní nových opatrení s kolegami na župnom úrade trávim viac času so svojou rodinou. Chýbať tiež nesmie jazda na bicykli, počas ktorej si nielen dobre zašportujem, ale prídem aj na iné myšlienky.
Róbert Letz - historik, pedagóg
Tento čas, ktorý všetci prežívame, je časom, ktorý nás núti viac zamýšľať sa, hľadať a prehodnocovať. Náš dom v Pezinku sme nazvali žltá ponorka. Plavíme sa s manželkou a šiestimi deťmi a občas sa aspoň na chvíľu vynoríme z oceánu, aby sme sa v malokarpatskej prírode nadýchli jarného vzduchu. Pretože deti i manželka potrebujú prístup k počítaču, dostanem sa k práci - písaniu historických štúdií a článkov až večer, keď všetko stíchne. Práve dokončievam štúdiu o kresťanskom disente na konci 80. rokov 20. storočia. Fascinuje ma ten nástup nádeje a odvahy, obrovská vlna solidarity, niečo, z čoho asi čerpáme dodnes. V tejto súvislosti som si našiel čas na knihu Jána Chryzostoma Korca "Dni a roky po barbarskej noci". Je to zaujímavý rozhovor s osobnosťou, ktorá stvárňovala dejiny práve v pohnutých časoch 50. až 90. rokov 20. storočia. Cením si otvorenosť tejto knihy a cítim z nej cennú historickú skúsenosť. K čítaniu iných kníh sa dostávam skoro ráno, ešte v posteli. Chcel by som spomenúť najmä knihu P. J. Robertiho "Nenápadné čnosti". Obsahuje súbor vynikajúcich myšlienok pre formovaniu duchovného života človeka vo svete. Srdečne pozdravujem všetkých zamestnancov trenčianskej knižnice a jej čitateľov.
Margita Ivaničková - tajomníčka Spolku slovenských spisovateľov v Trenčíne
Pre tých, ktorí nemilujú rýchle tobogány žitia s ich ešte rýchlejšie prúdiacou vodou iba na povrchu, situácia až taká mimoriadna nie je. Je iná. Aspoň z môjho pohľadu. Nie sme ničím vyvolená civilizácia, ktorej by sa mali vyhýbať kataklizmy, ktoré ľudstvo už neraz zažilo. Iba spohodlnené generácie, ktoré si domýšľavo hovejú v relatívnom blahobyte, bez akéhokoľvek zážitku života v nejakej tiesni, či núdzi, o týchto mimoriadnych situáciách, pandémiách, vojnách a katastrofách čítajú iba ako o dejepisných faktoch s nepriznaným hrejivým pocitom: Ako dobre, že sa to nestalo mne! A hľa! Svet sa zrazu zvíja v kŕči, na ktorý nebol pripravený. A pripravený nebol práve pre tú donebavolajúcu povrchnosť bytia. Dávno je na svete na túto tému niekoľko kníh skvelého autora libanonského pôvodu Nassima Nicholasa Taleba - "Antifragilita". Náročné vedecké čítanie o tom ako sa nestratiť v prívaloch chaosu, náhodilostí a neurčitosti. Alebo jeho "Čierna labuť". Citujem: "Ľudia žijúci na severnej pologuli si mysleli, že všetky labute sú biele. Presviedčala ich osobná skúsenosť: labuť inej farby nikdy nevideli. Keď moreplavci objavili Austráliu, Európania sa dozvedeli šokujúcu informáciu – existujú čierne labute! Ponaučenie? Jediný negatívny dôkaz rozvráti pravdu, ktorá sa zdala večná. Tak ako osud moriaka, čo žije bezstarostný život dobre kŕmeného tvora, aby sa na Deň vďakyvzdania presvedčil, že život je vlastne pes." Metafora slúži Talebovi na pomenovanie extrémnych udalostí. Čiernu labuť definuje ako neočakávaný jav, ktorý má ohromný dosah. A je spätne vysvetliteľný a predvídateľný až po tom, ako sa prvý raz objaví. Do kategórie Čiernych labutí patrí 11. september 2001, laser, internet, kríza na Wall Streete v roku 1987, finančná kríza 2008 atď. Teda udalosti, ktoré šokovali súčasníkov, či objavy, ktoré mali extrémny a neočakávaný vplyv. Odporúčam čítať Taleba, Senecu, jeho Listy Luciliovi a načakané deje nás nájdu pripravených. Aspoň o niečo pripravenejších. Aspoň niektorých. S knihou človek nikdy nie je sám.
Ondrej Sokol - spisovateľ, vodič autobusu, trenčiansky rodák
Momentálne nečítam nič nové, ale postupne si opakujem všetky diely "Zemeplochy" od Terryho Pratchetta, ktoré doma mám - akosi mám v tejto situácií chuť na niečo zábavné a odľahčené. A Pratchett je geniálny, jedno
či v origináli alebo v úžasnom českom preklade. Ale mám aj nejaké knihy, ktoré som si kúpil predtým a ešte som na ne nemal čas, a vyzerá že si ho konečne nájdem. Nudiť sa určite nebudem. Čo sa týka mojej tvorby, keďže nútene sedím doma a nechodím do mojej "normálnej" práce, môžem sa jej venovať naplno, takže snáď aspoň vydanie mojej tretej knihy príde o pár týždňov skôr. Aj keď momentálne je neisté čokoľvek prorokovať.